Poznaj bezpieczny internet!

O projekcie

Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w Sieci". Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu „Safer Internet". Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.

Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie, wyposażony m.in. w filmy, gry, piosenki oraz materiały edukacyjne. Projekt Sieciaki.pl ma na celu przede wszystkim edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie.

1. Kurs e-learning
Kurs e-learning "Sieciaki. Misja bezpieczny internet" to propozycja zajęć lekcyjnych w szkole, zajęć hybrydowych lub edukacji w pełni domowej. Dzięki kursowi zamieszczonemu na stronie Sieciaki.pl dzieci poznają sieciakowe przygody, dowiadują się o niebezpiecznych sytuacjach, których mogą doświadczyć w internecie, a także uczą się skutecznych metod reagowania na zagrożenia w sieci.
Kurs zbudowany jest z 15 części (misji). Każda z nich – wprowadzenie, prywatność, zdjęcia w sieci, znajomości online, komunikacja i netykieta, cyberprzemoc, hejt, niebezpieczne treści, zabezpieczanie urządzeń, prawa autorskie, zakupy w sieci, nadmierne korzystanie z internetu, zgłaszanie niepokojących sytuacji – dotyczy innego tematu z zakresu bezpieczeństwa dzieci będących online. W celu szczegółowego omówienia e-lerarningu można skorzystać z proponowanego przez nas scenariusza zajęć dostępnego w zakładce: Propozycje edukacyjne  

2. Scenariusze zajęć dla nauczycieli i pedagogów
Dla nauczycieli i pedagogów powstały scenariusze zajęć, które dotyczą różnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci w internecie. Zachęcamy Państwa do korzystania z tych materiałów w szkołach podczas zajęć edukacyjnych, wychowawczych lub świetlicowych. 
Wszystkie dostępne scenariusze znajdują się w zakładce: Propozycje edukacyjne

3. Książki Sieciaki
W ramach projektu powstały dwie książki: "
Sieciaki. Misja Bezieczny internet" oraz "Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu". Książki w barwny sposób opisują przygódy czwórki dzieciaków, czyli Sieciaków, które walczą z odpowiedzialnymi za internetowe zło Sieciuchami. Poruszą istotne z perspektywy obecnych czasów problemy i zagrożenia związane z korzystaniem przez dzieci z internetu, m.in. jego nadużywaniem, hejtem, czy pogonią za popularnością. Prezentują także warte naśladowania zachowania, dobre praktyki i sposoby radzenia sobie z internetowymi zagrożeniami. Są doskonałą lekturą dla dzieci w wieku 7-12. Mogą być wykorzystywane w ramach zajęć edukacyjnych w szkole - na ich podstawie powstały scenariusze lekcjiWięcej informacji na temat książek znajduje się w zakładce: Książki "Sieciaki".

4. Słuchowisko „Sieciaki. Misja bezpieczny internet”.
Na podstawie pierwszej części książki powstało także słuchowisko „Sieciaki.pl – misja bezpieczny internet”. Dzięki niemu można zapoznać uczniów z historią Sieciaków i Sieciuchów w ciekawy i niecodzienny sposób. Zachęcamy do wysłuchania słuchowiska i zapoznania uczniów z problemem nadużywania ekranów. Niebawem ukaże się słuchowisko na podstawie drugiej części książki. Słuchowiska "Sieciaki. Misja bezpieczny internet" można posłuchać na Spotify i Youtube.

 

 

Copyright 2021 Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę realizacja: cartoons.pl