Poznaj bezpieczny internet!

O serwisie

Serwis Sieciaki.pl opiera się na przygodach czwórki szkolnych przyjaciół: Sieciaków, które świetnie znają się na internecie. Dzięki swoim super umiejętnościom potrafią sprawnie i bezpiecznie korzystać z sieci. Sztuczna Inteligencja zaprosiła ich do współpracy, by wspólnie z Netrobim walczyli z Sieciuchami, które pod wodzą Czystego Zła zagrażają bezpieczeństwu dzieci w internecie.

Serwis wyposażony jest w szereg propozycji edukacyjnych do samodzielnego korzystania przez dzieci, ale daje także możliwość skorzystania z jego elementów przez rodziców i opiekunów w codziennym, uważnym wspieraniu swoich dzieci w bezpiecznym poruszaniu się po internecie i korzystania z urządzeń ekranowych.

Jak rodzice mogą skorzystać z serwisu, by wspierać swoje dzieci?

1.    Wspólne korzystanie z serwisu Sieciaki.pl
Zachęcamy rodziców i opiekunów do wspólnego z dzieckiem przejrzenia różnych propozycji znajdujących się w serwisie. Obejrzenia filmików, przeczytania komiksów oraz wspólnej gry. Większa część zadań jest możliwa do samodzielnego korzystania przez dzieci, ale udział w nich rodziców daje możliwość wspólnego przyjrzenia się różnym niebezpieczeństwom w Internecie i możliwościom właściwego reagowania. Tworzy także przestrzeń do rozmowy i ustalenia różnych domowych procedur korzystania z internetu i urządzeń ekranowych oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych.  

2.    E-learning z dzieckiem
W ramach edukacji dziecka z zakresu bezpieczeństwa w sieci rodzice i opiekunowie mogą wspólnie z dzieckiem przejść kurs e-learning dostępny na naszej platformie. Przechodzenie kursu pozwala na uporządkowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci, ale tu także może być punktem wyjścia do rozmowy na temat bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Kurs dostępny w zakładce: Misja: Bezpieczny internet (wcześniej należy zarejestrować konto w serwisie sieciaki.pl)

3.    Książki „Sieciaki”
W ramach projektu powstały trzy książki: "Sieciaki. Misja bezieczny internet", "Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu" oraz "Sieciaki. Jest nas więcej", których autorem jest Łukasz WojtasikKsiążki w barwny sposób opisują przygódy czwórki dzieciaków, czyli Sieciaków, które walczą z odpowiedzialnymi za internetowe zło Sieciuchami. Poruszą istotne z perspektywy obecnych czasów problemy i zagrożenia związane z korzystaniem przez dzieci z internetu, m.in. jego nadużywaniem, hejtem, czy pogonią za popularnością. Prezentują także warte naśladowania zachowania, dobre praktyki i sposoby radzenia sobie z internetowymi zagrożeniami. Są doskonałą lekturą dla dzieci w wieku 7-12, ale także dla rodziców i opiekunów. Przeczytane wspólnie lub równolegle dają możliwość poznania wyzwań, z którymi mierzą się dzieci, a także lepszego poznania ich internetowyc zainteresowań. Więcej na temat książek można przeczytać w zakładce: Książki „Sieciaki" 

4.  Słuchowiska "Sieciaki"
Na podstawie wyżej opisanych książek, powstały trzy słuchowiska dla dzieci. Każde z nich jest osobną dzwiękową adaptacją książek: "Sieciaki. Misja bezpieczny internet", "Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu" oraz "Sieciaki. Jest nas więcej". Słuchowiska są dostepne do posłuchania na naszej stronie, a także w serwisie YouTube i Spotify. Więcej na temat słuchowisk oraz możliwości posłuchania znajduje się w zakładce: Słuchowiska "Sieciaki".

5.    Współpraca ze szkołą
W ramach projektu opracowujemy materiały edukacyjne dla szkół, w tym m.in. scenariusze zajęć opartych o sieciakową fabułę. Propozycje te są bezpłatne dla nauczycieli i pedagogów. Zachęcamy rodziców i opiekunów do informowania placówek edukacyjnych swoich dzieci na temat możliwości skorzystania z tych darmowych materiałów i propozycji i przeprowadzania zajęć edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci w internecie.   

 

Copyright 2024 Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę realizacja: cartoons.pl